Liueldes läbi elu
Astri Arena ühe mitmekülgsema Anastassia Semjonova ühes taskus on väärtuslikud arstipaberid ja teises iluuisutreeneri uhke kutsetunnistus (Tartu Uisukool, EOK 4. tase). Mitmekordse Eesti meistrina on ta tugev vastane ka jooksurajal.
Nastja otsinguaeg oli omajagu pikk. Eneseteostuseni jõudis ta alles hiljuti, 30. eluaastate alguses:
“Vanemad soovisid, et õpiksin arstiks. Õppisingi. Lõpuks kujunes minust hoopis sportlane ja treener. Tean, et hing kuulub jääle ja iluuisutamisele, sellega seonduvat maailma ei vahetaks millegi vastu!”
Anastassia Semjonova juured on Ida-Virumaal. Seal elavad arstist ema ja 1990. aastateni kaevanduses töötanud insenerist isa, lisaks vanem vend. Ema-isa on alati olnud suured eeskujud ja innustajad. Vanemate jälgedes on ka Nastja püüdnud olla töökas ja tubli, proovinud ära tunda ning viia ellu oma unistusi.
Naise haridustee algas Kohtla-Järve Ühisgümnaasiumis, eesti keele süvaõppega vene koolis. Kaheksandast klassist jätkas tüdruk õppimist Jõhvi Gümnaasiumis, mille lõpetas kuldmedaliga. Meeletu tahtejõud ja uhkus oma päritolu üle on teda alati innustanud olema maksimalist. Nastja meelest on kõige tähtsam endasse uskuda. Siis täituvad ka soovid.
Sportlaskarjäär algas riistvõimlemisest, kui viieaastane tüdruk astus Kohtla-Järve Spordikooli. Selle põneva ja suurt kehalist pingutust nõudva spordialaga oli ta seotud neli aastat. Järgnes tantsimine.
Kui ta oli pisike tüdruk, näidati televiisorist päris palju iluuisutamist. Pilkupüüdev ala hakkas järjest rohkem meeldima. Iluuisutamine jõudis Kohtla-Järvele siis, kui Nastja sai 12 ja pidi otsustama, milline uus spordiala valida. Õnneks ristus tema tee suurepärase treeneri Leena Tukkiaga iluuisutamisklubist Diana (tollal Todes). Esimesed uisud olid nõukogudeaegsed ja nendega murdis ta kohe ka jalaluu. Iluuisukarjääri parimaks tulemuseks kujunes võistlemine B-klassis ja kahekordsed hüpped.
Mõne aasta pärast lisandus kergejõustik ja nii harrastas 15aastane neiu paralleelselt kahte spordiala. Kergejõustikus oli võimalusi rohkem, treeningud tasuta. Väga vedas treeneritega ja jooksusprindis saavutas ta häid tulemusi. Edukaid aegu meenutavad Eesti meistritiitlid nii noorte, juunioride kui ka täiskasvanute klassis.
"Pühendunud loomaarastajana on mul jooksurajal sageli seltsiks truu sõber kuldne retriiver."
Pärast Tartu Ülikooli arstiteaduskonda astumist täitsid päevi õppimine ja kergejõustik Tartu Ülikooli Akadeemilises Spordiklubis. Valitud eriala nõudis ülisuurt pühendumist. Näiteks tuli ladina keeles korraga meelde jätta 200 sõna, tavaliseks muutusid kaheksatunnised õppimismaratonid. Materiaalselt ja ka vaimselt olid suureks toeks vanemad.
Ilus mälestus jäi ühelt suviselt ülikoolipraktikalt Saaremaal. Kass kaasas, elamine haiglaga samas majas. Arstid olid lahedad ja stressivabad. Tempo erines märgatavalt Tartu omast.
Tartu Uisukooli treenerina saab Nastja hästi rakendada kõiki seni omandatud oskusi. Õpilast ja tema muresid tuleb õigel ajal märgata, lausa eluliselt vajalik on õigel ajal kehaliselt ning vaimselt aidata. Nastja eesmärk on jõuda iluuisuõpetaja kõrgeima kvalifikatsioonini ja loota, et tema käe alt tulevad ainult vaimselt tugevad ja füüsiliselt terved sportlased.
Nastja pidi saama laste- ja noorte psühhiaatriks. Temaga vesteldes on tunne, nagu vaataks ta sinust läbi. Ta kuulab ja analüüsib, naeratab ning süveneb. Oskab kuulata ja kaasa rääkida. Unistustel on kombeks käia oma radu pidi ja täituda nii, nagu seda iial oodata ei oska. Nastja on õnnelik just nüüd ja praegu.