Kuidas valida lapsele õueriided?

Ilmad lähevad aina külmemaks ja sellel nädalal kattis maad esimene õrn ja kaunis lumevaip. Kätte on jõudnud viimane aeg, et vahetada sügisriided talviste vastu. Kuidas aga olla kindel, et lapsel on õues soe ja mugav toimetada? Siin mõned nõuanded kuidas ja mille järgi teha oma pisipõnnidele just need õiged valikud.


Kõige kindlam tee on kihiline riietus: hingav aluskiht, sooja hoidev keskmine kiht ja kaitsev pealmine kiht. See on kõige praktilisem ja soodsam viis, sest kõiki riideesemeid saab kanda ka iseseisvalt ning vajadusel ükshaaval välja vahetada.

Funktsionaalse aluskihi eesmärk on juhtida niiskus teistesse kihtidesse. Seega vali naturaalsest, pehmest kangast riided, mis kindlustavad, et nahk on kuiv nii lõunauinakut tegeval beebil kui ka mänguhoos lasteaialapsel.

Keskmine kiht on mõeldud lisasoojuse andmiseks. Eelista pehmeid materjale, nagu fliis ja vill. Arvesta, et keskmise kihi riided peaksid olema avarad ja seljas mugavad. Külma ilma korral võid lisada ka mitu keskmist kihti.

Pealiskihi puhul on mõistlik investeerida veekindla pealispinnaga materjali, mis sobib nii lume, lörtsi kui ka vihmaga. Liigne niiskus liigub rõivastest eemale ja laps ei pea tundma ebamugavust ega külma.

Jälgi, et jope varrukad kataks lapse randmed ka siis, kui ta seistes käed külgedele tõstab. Õige suurusega pükse valides lase lapsel ettepoole painutada ja vaata, et püksid ei kisuks. Säärte pikkust saad reguleerida vöökohast või jalakummidega.


Kuidas valida lapsele õueriided?

Pea ja jalad sooja!


Sama tähtis kui riided on ka peakate. Õige müts hoiab lapse pea ja kõrvad soojas ning kaitseb haigestumise eest. Kui riideid ostes tasub alati valida pigem suurem suurus, et kandmisaeg oleks pikem ja kulutus end õigustaks, siis peakatte puhul peab müts olema paras. Arvesta, et eri brändide suurused võivad erineda, mistõttu tuleb enne ostu sooritamist mõõta lapse pea ümbermõõt ja vaadata ka materjali. Näiteks tõmbab mõnus kehasõbralik puuvill pesus natuke kokku ehk müts võiks olla sügavuselt 0,5–1 cm suurem. Samas peaks müts püsima tugevalt kõrvadel, sest ainult siis täidab see oma eesmärki.


Jalatsite valikul arvesta lapse vanuse, aktiivsuse ja jala kujuga. Saapa eesmärk on lisaks jala soojas ja kuivas hoidmisele ka selle toestamine, et jalg – ning seeläbi ka kehahoiak ja rüht – areneks nii, nagu tarvis.

Vali kerged, veekindlast ja hästi hingavast materjalist saapad, mille tald on madal, libisemiskindel ning painduv.

Enne ostu tegemist mõõda kindlasti lapse mõlemad jalalabad ja soorita ost suurema jala järgi. Kõige parem aeg mõõtmiseks on õhtul, sest jalg võib päeva jooksul paisuda. Mõõda jalga samades sokkides, mida ta saabaste sees kandma hakkab.


Isegi kui kõik tundub õige ja ka laps näib rahul, tasub aeg-ajalt õues lapse kehatemperatuuri kontrollida. Seda on kõige lihtsam teha, katsudes kaela – kui kurgupiirkond tundub jahe, on ka lapsel külm ja tasub riietus üle vaadata.


Pea meeles!

Valem = jalalaba pikkus + 0,5 cm (liikumisruum) + 0,5–1 cm (kasvuvaru)

Jälgi, et erinevate kihtide vahele jääks piisavalt õhku, mis loob vajaliku soojusisolatsiooni!


Kuidas valida lapsele õueriided?

Soovitused

Interesting reading